روایت مهندس غلامی از سفر یاسوج؛ انعطاف بالای سازمان با ارائه سه پیشنهاد - شرکت سرمایه گذاری کشاورزی کوثر

  آخرین اخبار

  15 خرداد 1402
  اخبار
  210 بازدید

  مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری کشاورزی کوثر بر ضرورت تعیین تکلیف شرکت پیشگامان کشاورزی دنا مبنی بر احیاء و یا واگذاری آن به بخش خصوصی تأکید کرد.

  به گزارش روابط عمومی سازمان اقتصادی کوثر؛ مهندس ابراهیم غلامی در مصاحبه با خبرنگار روابط عمومی سازمان گفت: در سفر دکتر ناصر فخاری مدیرعامل این سازمان به شهر یاسوج و دیدار با نماینده ولی فقیه و دیگر مسئولین استانی، موضوع و دلایل رکود و زیان دهی کارخانه آرد پیشگامان کشاورزی دنا مطرح و مورد بررسی قرار گرفت.

  وی افزود: این کارخانه یکی از قدیمی ترین کارخانه های شهر یاسوج است و با دارا بودن ۴ خط تولید، وظیفه تولید انواع آرد، نشاسته و گلوکز را بر عهده دارد که متاسفانه از سالیان گذشته تا کنون در مسیر زیان دهی قرار گرفته و فقط یک خط تولید آن در حال فعالیت است.

  مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری کشاورزی کوثر گفت: با توجه به ماموریت بنیاد شهید و سازمان اقتصادی کوثر مبنی بر خدمت رسانی به خانواده شهدا و ایثارگران از طریق فعالیت اقتصادی و تولید سرمایه، به هیچ عنوان توجیه پذیر نیست که بخشی از دارایی های این دو بخش در مسیر زیان دهی و ورشکستگی قرار گیرد.

  غلامی با اشاره به بیانات سالهای قبل مقام معظم رهبری مبنی بر کاهش تصدی گری دولتی و واگذاری بسیاری از بخش های تولیدی به مردم و بخش خصوصی، افزود: از سال ۱۳۹۹ مدیران سازمان اقتصادی کوثر تصمیم بر واگذاری این شرکت به بخش خصوصی گرفتند. در سال ۱۴۰۰ هیأتی از کانون کارشناسان دادگستری استان کهکیلویه و بویراحمد قیمت این کارخانه را ۲۵۰ میلیارد تومان برآورد کردند. در حالیکه امروزه برخی از مسئولان شهر یاسوج قیمتی بین ۱۵۰۰ تا ۱۷۰۰ میلیارد تومان را برآورد می کنند. این تفاوت نرخ برآوردها، تداعی گر تجربه تلخ واگذاری کارخانه قند به بخش خصوصی است. بنابراین؛ برخی گمانه زنی ها و حتی شایعات باعث شده در ۳ سال گذشته روند احیاء و یا واگذاری شرکت راکد و زیان ده پیشگامان دنا بلاتکلیف رها شود.


  این فعال اقتصادی با بیان اینکه احیای این کارخانه یکی از سه اولویت سازمان اقتصادی کوثر است، تصریح کرد: دکتر فخاری مدیرعامل این سازمان در دیدار با مسئولان استانی سه پیشنهاد هوشمندانه و سخاوتمندانه برای حل و برون رفت از وضعیت کنونی این شرکت ارائه داد که عبارتند از:

  یک: مسئولان استانی برای احیای کامل کارخانه ۸۰ درصد از نرخ برآورد کارشناسی یعنی معادل ۱۴۰ میلیارد تومان را از محل اعتبارات استانی تأمین کنند و مابقی یا دو سوم باقی مانده را سازمان اقتصادی کوثر تقبل کند.

  دوم: در شهرک صنعتی یاسوج زمینی در اختیار سازمان اقتصادی کوثر قرار گیرد و این سازمان ظرف یکسال کارخانه ای نو با ظرفیت بسیار بالای تولید انواع آرد، نشاسته و گلوکز راه اندازی کند و کارخانه قدیمی را با سیاست مولدسازی تغییر کاربری دهد.

  سوم: مسئولان استانی خودشان قیمت گذاری کنند، خودشان مشتری و فرد حقیقی واجد شرایط را انتخاب کنند تا سازمان اقتصادی کارخانه یادشده را با نظارت آنها به فروش برساند. به علاوه ۵۰ درصد از عایدی فروش کارخانه در استان و به نفع خانواده های شهدا و ایثارگران استان هزینه بشود.

  غلامی افزود: این ۳ پیشنهاد براساس اولویت و اهمیت موضوع طرح شد که پیشنهاد سوم کاملا به نفع مردم استان کهکیلویه و بویراحمد است.

  مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری کشاورزی کوثر گفت: این سازمان تمام تلاش و حُسن نیت خود را با این ۳ پیشنهاد نشان داده است و انتظار می رود در روزهای آتی و پیش از پایان خردادماه جوابی منطقی و خردمندانه از سوی مسئولان استانی کهکیلویه و بویراحمد دریافت کند.

  این مدیر انقلابی در پایان مصاحبه با گله مندی از شایعه پردازی ها و خبرسازی های غیر موثق توسط برخی مدیران و رسانه های محلی گفت: وقتی رسالت و افتخار بنیاد شهید و مدیران این مجموعه خدمت رسانی به جامعه هدف خویش یعنی خانواده های معظم شهدا و ایثارگران است چگونه می توان تصور کرد که اقدامات سازنده ایشان، تخریب و یا چپاول سرمایه های یک استان تعبیر شود؟ اگر برخی رسانه های داخلی و انقلابی هم بخواهند مانند رسانه های بیگانه خبرسازی کنند و اخبار غیرموثق و مأیوس کننده را به مردم بدهند پس چه تفاوتی میان رسانه های خودی و غیرخودی وجود خواهد داشت!؟

  مقالات مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • راه های ارتباطی با ما
   آماده پاسخگویی به شما هستیم
  • ارسال ایمیل

   ارسال ایمیل برای ما

   پیام خود را ارسال بفرمایید